‘Bu daha fragman, siz gala gecesine gelin’ demişti! Satırlı dehşette yeni gelişme

Olay, 29 Temmuz 2020’de Osmangazi ilçesinde Adalet Mahallesi Sönmez Caddesi’nde meydana geldi. Eren K., Berkay B. ve Cihan C. ile parkta buluşan Kıvanç B. (16), yanında getirdiği babasının silahını arkadaşlarına göstermek için çıkardı. Bu sırada teze nazaran silah ateş aldı, Eren K.’nin boynundan giren mermi göğsünden çıktı. Kanlar içinde yere yığılan Eren K., ambulansla hastaneye kaldırıldı. Kıvanç B. ise polis gruplarınca gözaltına alındı. Olaydan 1 gün sonra adliyeye sevk edilen Kıvanç B., çıkarıldığı mahkemece isimli denetim kuralıyla özgür bırakıldı. Yemek borusu parçalanan ve 2 ayda 21 kilo veren Eren K. 22 gün süren tedavisinin akabinde taburcu edildi.

SALDIRI ANI KAMERADA

Kıvanç B.’nin amcası Gökhan Başboğa ise 5 Ağustos 2020’de, Eren K.’nin arkadaşı Abdullah Y.’ye sokak ortasında saldırdı. Teze nazaran Gökhan Başboğa, Abdullah Y.’yi, Eren’i hastanede ziyaret ettiği için darbetti. Başboğa, evvel Abdullah Y.’nin başına tahta tabureyle vurdu daha sonra belinden çıkardığı satırla yaraladı. Ağır yaralanan Abdullah Y., tedavi altına alındı. Gökhan Başboğa ise çıkarıldığı mahkemece isimli denetimle hür bırakıldı.

Tutuksuz yargılama sürerken, Başboğa’nın satırla Abdullah Y.’ye vurduğu anlara ait güvenlik kamerası imajları ortaya çıktı. Manzaralar sonrası yine gözaltına alınıp, tutuklanan Başboğa, adliye çıkışında gazetecilere “Bu daha fragman, siz gala gecesine gelin” dedi. 6 ay cezaevinde kalan Başboğa, tutuksuz yargılanmak üzere hür bırakıldı.

‘KÜFÜR EDİNCE KENDİMİ TUTAMADIM’

Bursa 29’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nde ‘tehdit’, ‘hakaret’ ve ‘silahla taammüden yaralama’ cürümlerinden hakkında 4 yıldan 6 yıla kadar mahpus cezası istemiyle dava açılan Gökhan Başboğa, savunmasında, “Yeğenim Ali Kıvanç kazara birini silahla yaralamıştı. Abdullah’ın toplumsal medya üzerinden ‘Kan kusturacağız, kimlere keder olmadık ki’ formunda paylaşımlarda bulunduğunu öğrendim. Ayrıyeten olaydan sonra konutumuzun önüne gelip, kurusıkı tabanca ile ateş etmişti. Bu hareketleri ile ilgili bir şikayette bulunmadım. Bu bahis ile ilgili konuşmak istedim, bana yönelik küfürlü kelamlar söyledi. Kendimi tutamadım, harekette bulundum” dedi.

‘8 KERE BANA ATAK YAPTI’

Abdullah Y. ise duruşmada, “Yakın arkadaşım Eren K. vuruldu. Ben de ona hastanede dayanak oldum. Kurban Bayramı’nda hatırlamadığım bir numara aradı. Konuşmak için beni Hürriyet Meydanı’na çağırdı, kabul etmedim. Bunun üzerine hakaret içerikli kelamlar söyledi. ‘Geleceksin, Hürriyet Meydanı’nda konuşacağız’ dedi. Kabul etmeyince, ‘Senin iş yerini biliyoruz, sana da birebirini yaşatacağız’ dedi. 4 gün sonra bir çiğ köfteci dükkanın önünde bulunduğum sırada, bir kişi beni görünce, ‘Seni arıyordum, kaç gündür neredesin sıra sende’ diye telaffuzda bulundu. Beni kolumdan tuttu, ‘Seni öldürmeye götüreceğim’ dedi. Gitmemek için kapının kolunu tuttum, yumruk atmaya başladı. Yere düştüm, tabureyi alıp başıma ve sırtıma vurdu. Belinden bir şey çıkardı, boynuma yanlışsız atılım yaptı. Boynumu kollamak isterken koluma denk geldi. 8 sefer bana atılım yaptı. Kaçmaya çalıştım lakin yanındaki arkadaşı beni engelledi” tabirlerini kullandı.

‘AĞIR CEZA MAHKEMESİNDE YARGILASIN’ TALEBİ

Şikayetçi avukatı Burcu Özcan Yıldız, sanığın, tutuklandığı sırada gazetecilere söylediği, ‘Bu daha fragman, siz gala gecesine gelin’ kelamını mahkeme yargıcına hatırlatarak, cezalandırılmasını talep etti. Savcı da sanığın Abdullah Y.’ye hasımlık beslediğini, Adli Tıp Kurumu raporuna nazaran hayati tehlike oluşturacak formda mağduru yaraladığını, kamera imajları incelendiğinde de gaye gözetmeksizin Abdullah Y.’ye satırla saldırdığını belirterek, bu hareketin ‘kasten adam öldürmeye teşebbüs’ cürmü oluşturduğu tarafında mütalaa verdi. Mahkeme heyeti de sanık Başboğa’nın Abdullah Y.’ye yönelik aksiyonun ağırlaşmış taammüden yaralama kapsamında olduğunu belirterek, evrakın nöbetçi Bursa Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine karar verdi.

İSTİNAF KARARI SONRASI BİRİNCİ DURUŞMA

Ağır ceza mahkemesi evrak hakkında, asliye ceza mahkemesinin bakması için ‘yetkisizlik’ kararı verince, taraf avukatları Bölge Adliye Mahkemesi’ne (BAM) gitti. BAM 5’inci Ceza Dairesi’nce yapılan incelemede, Gökhan Başboğa’nın ağır ceza mahkemesinde yargılanmasına karar verildi. Başboğa hakkında Bursa 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘hakaret’ ve ‘silahla taammüden yaralama’ kabahatlerinden 10 yıla kadar mahpus istemi ile dava açıldı.

Tutuksuz sanık Başboğa’nın yargılanmasına başlandı. Buradaki birinci duruşmada sanık, avukatı olmadığı gerekçesiyle savunma yapmadı. Şikayetçi Abdullah Y.’yi dinleyen mahkeme heyeti, daha sonra duruşmayı erteledi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir