Bursa Türk Dünyası Kültür Başkentliğini Şuşa’ya devretti

 

Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, ‘2023 Türk Dünyası Kültür Başşehri Şuşa’ için mevkidaşı Anar Karimov’a başşehirlik sembolünü ve flamasını teslim etti.

2024 TÜRK DÜNYASI KÜLTÜR BAŞŞEHRİ TÜRKMENİSTAN’IN ANEV ŞEHRİ

TÜRKSOY Kültür Bakanları Daimi Kurulu 39’uncu Devir Toplantısı’nın kapanış bildirgesinin açıklandığı oturumda Türkmenistan’ın Anev kenti ‘2024 Türk Dünyası Kültür Başkenti’ ilan edildi.

TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Bilal Çakıcı tarafından açıklanan sonuç bildirgesi, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Azerbaycan Kültür Bakanı Anar Karimov, Kazakistan Cumhuriyeti Kültür ve Spor Bakanı Roza Karibzhanova, Kırgız Cumhuriyeti Kültür, Bilgi, Spor ve Gençlik Politikaları Bakanı Altynbek Maksutov, Özbekistan Cumhuriyeti Kültür Bakanı Ozodbek Nazarbekov, Türkmenistan Kültür Bakanı Atageldi Şamuradov, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu tarafından imzalandı.

Konseyin, Kültür ve Turizm Bakanlığının teklifleriyle Türk dünyası kültürel mirasına yönelik farkındalığın artırılması ve üye ülkelerin sahip olduğu bu bedellerin turizm potansiyeline katkı sağlaması gayesiyle TÜRKSOY öncülüğünde Türk dünyasının somut ve somut olmayan kültürel mirasının belgelendirilmesine yönelik program tasarlanmasını, programın üye devletlere sunulmasını ve tanıtımına yönelik ortak faaliyetler yürütülmesini karara bağladığına değinilen bildirgede, “Daimi Kurul, TÜRKSOY tarafından başlatılan ve muvaffakiyetle uygulanan Türk Dünyası Kültür Başşehri ve Anma Yılı İlanı projelerinin aktifliğinin artırılması ve faaliyetlerin sağlıklı bir biçimde yürütülebilmesi maksadıyla her iki proje için kararların iki yıl öncesinden ilan edilmesi konusunda görüş birliğine varmıştır. Daimi Konsey, Türkmenistan Kültür Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalar doğrultusunda Türkmenistan’ın tarihi Anev kentini, 2024 yılı için Türk Dünyası Kültür Başşehri olarak ilan etmiştir” sözlerine yer verildi.

TÜRK DÜNYASI KÜLTÜR BAŞKENTLERİ BİRLİĞİ KURULACAK

Daimi Konsey’in, Kültür Başşehri Bursa’da yıl boyunca yapılan etkinlikler hakkında Büyükşehir Belediye Başkanlığınca hazırlanan sonuç raporunu olumlu değerlendirdiği aktarılan bildirgede, “Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Sayın Alinur Aktaş’ın kültür başşehri seçilen kentler ortasındaki etkileşimin devamı hedefiyle Türk Dünyası Kültür Başkentleri Birliği kurulması fikri memnuniyetle karşılanmış, gerekli çalışmaların sürdürülmesi için TÜRKSOY Genel Sekreterliği görevlendirilmiştir” denildi.

Ayrıca, TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji şenliğine Türk dünyasından gençlerin kültür bakanlıkları ve üniversiteler öncülüğünde ortak projeler geliştirilerek iştiraklerinin sağlanmasının kararlaştırıldığı da duyuruldu.

KORKUT CET SİNEMA ŞENLİĞİ KLASİK FAALİYETLERE DAHİL EDİLDİ

Gelecek sene ‘TÜRKSOY 30. Yıl Madalyası’ ihdas edilmesi ve ödüllü ‘TÜRKSOY Marşı Yarışması’ düzenlenmesinin kararlaştırıldığı aktarılan bildirgede, “Daimi Kurul, 2021 ve 2022 yıllarında Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından başarıyla düzenlenen Korkut Cet Türk Dünyası Sinema Şenliği’nin TÜRKSOY’un klasik faaliyetlerine dahil edilmesini ve Türk Dünyası Kültür Başşehri ilan edilen kentlerde düzenlenmesini kararlaştırmıştır” denildi.

Bildirgede, Daimi Konsey’in, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye ve KKTC kültür bakanlıklarının teklifleri ile 2023’ün TÜRKSOY üyesi ülkelerde ünlü Kazak bestekar Temirbek Jürgenov’un 125’inci, Kırgız halk sanatkarı Baken Kıdıkeyeva’nin 100’üncü, ulusal şair Mehmet Akif Ersoy’un 150’nci, ünlü bilim adamı Biruni’nin 1050’nci ve Kuzey Kıbrıslı ünlü ressam İsmet Vehit Güney’in 100’üncü doğum yıllarının kutlanacağı kaydedildi. Doğumunun 300’üncü yılı olması münasebetiyle 2024’ün Türk dünyasının büyük şair ve düşünürü Mahdumkulu Firaki Yılı ilan edilmesinin kararlaştırıldığı duyurulan bildirgede, üye ülkelerden gelen teklifler ve Daimi Kurul üyelerinin teklifleri doğrultusunda TÜRKSOY 2023 Yılı Faaliyet Programı’nın onaylandığı belirtildi.

Ayrıca bildirgede, TÜRKSOY Daimi Kurulu 40’ıncı Periyot Koordinatörlüğünün Azerbaycan Kültür Bakanı Anar Karimov tarafından üstlenilmesi ve kelam konusu toplantının 2023 yılı sonlarında Türk Dünyası Kültür Başşehri Şuşa’da yapılmasının karara bağlandığı bilgisine yer verildi.

Program, bakanların birbirlerine armağan takdimi ve aile fotoğrafının çekilmesi ile sona erdi. (DHA)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir