Devleti kim daha iyi tanıyor işte belgesi

KEMAL Kılıçdaroğlu, Tayyip Erdoğan’a yazdığı “Sayın Başbakan” hitabıyla başlayan mektubunda, “Türkiye, barış ve uzlaşıdan yana bir siyaset izleyerek, şiddete son verilmesini sağlamalıdır. Çünkü, Suriye konusunda Türkiye’nin öteki hiçbir ülkeyle kıyaslanamayacak kadar tartı ve tesiri vardır” hatırlatmasını yaptı. Mektubun devamında da başta Beşşar Esad idaresiyle temas kurulması olmak üzere 10 unsurluk bir tahlil planı sundu.  CHP lideri, iktidarın önerdikleri noktaya 10 yıl sonra gelmesini SÖZCÜ’ye şöyle kıymetlendirdi:

 

‘ÖNGÖRÜLÜYÜZ…’

“Şimdi buradaki temel soru şu: Devleti kim yeterli tanıyor, devletin çıkarlarını kim âlâ savunuyor? Bizim ne kadar öngörülü olduğumuzu, devleti nasıl tanıdığımızı, Türkiye’nin çıkarlarını savunduğumuzu bir sayfalık mektupla periyodun başbakanı Erdoğan’a göndermişim. Mektubumda ülkenin turizmden, endüstriye, Ortadoğu siyasetlerine kadar dikkati çekmişim. O periyot tekliflerimizin hepsini reddetti. Artık, bütün bağlantıları düzeltmek için kapı kapı geziyor, yalvarıyor.”

İTİBARA DARBE…

“Putin’e gidiyor yalvarıyor; (Beni görüştürün, beni barıştırın) diye. Hiçbir periyot Türkiye’nin prestiji bu kadar yerle bir edilmemişti. Niye yaptın? Hani, (Tükürdüğün testiden, tastan sana su içirtirler) derler ya… Maalesef Türkiye’yi o noktaya getirdi. Bunu üzülerek tabir ediyorum. Bir de bu kişi, kendisini (dünya lideri) olarak tanıtıyor . Gittiği her kapıda yüzüne bakılmayan, gittiği her kapıda yalvarıp yakaran bir kişi. Bazen Mısır’a, bazen Suudi Arabistan’a gidiyor (Acaba bizi Mısır Devlet Lideri’yle barıştırır mısınız) diye. Putin’e gidiyor, (Esad’la barıştırır mısınız) diye. Dış siyasette bu kadar büyük itibarsızlığın yaşandığı hiçbir periyot görülmedi. Daha acı olanı ise koskoca Dışişleri Bakanlığı’nın tümüyle devre dışı bırakılmasıdır..”

Kılıçdaroğlu, 10 yıl evvelki mektubunda belirttiği sorun ve tahlil tekliflerinin geçerli olup olmadığıyla ilgili sorumuzu da şöyle yanıtladı:

 CİHANDA SULH…

“Aynen geçerli. Artık benim dediğim noktaya geldi lakin kendisinin muhatapları maalesef sırtını dönüyor, Erdoğan’a güvenmiyorlar. Elbette ki Suriye ile bağların düzelmesini, Ortadoğu’daki bütün münasebetlerin düzelmesini isteriz. Erdoğan, Atatürk’ün (Yurtta barış, dünyada barış) kelamının ne manaya geldiğini bilseydi, esasen bunu yapmazdı. Bunu söyleyen kişi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk.  Ömrü savaş meydanlarında geçti. Bir taraftan Esad ile görüşmeye gideceksin, öbür taraftan ‘Ben Suriye’ye saldıracağım’ diye açıklamalar yapacaksın. Bu kadar büyük bir dengesizlik, bu kadar büyük bir öngörüsüzlük bizim tarihimizde hiç olmadı.”

MASADA SORUN YOK!

Kemal Kılıçdaroğlu, Altılı Masa’da ‘sorun’ yaşandığı savını “Asla gerçek değil” diye yalanladı. 2023 için, “Yeni bir umut oluşacak. Bunu bütün vatandaşlarımızın bilmesini isterim” iletisini verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir