Dolar kasırgası geliyor!

Gözler ABD’nin Eylül ayında yapacağı Fed toplantısında… Türkiye’de doların da akıbetini belerliyecek faiz kararıyla ilgili iki ekonomistten korkutan bir açıklama geldi. Gerçek Gündem’in haberine nazaran Fed eylül ayı faiz kararı toplantısını 20-21 Eylül tarihlerinde yapacak. Fed faiz kararı toplantısının akabinde Jerome Powell’ın 21 Eylül akşamı saat 21.00’da açıklama yapması bekleniyor. Temmuz ayı faiz kararı toplantısında ise ABD merkez bankası, fonlama faiz aralığını yüzde 2,25 – yüzde 2,50 olarak değiştirirken, Fed siyaset faizini 75 baz puan artırmıştı.

İki ünlü ekonomist Cihan İhtilal Zelyut ve Remzi Özdemir, YouTube programında bununla ilgili korkutan bir kıymetlendirme yaptı ve Türkiye iktisadını 23 Eylül’de büyük bir tehlikenin beklediğini tez ettiler. Her iki ekonomist de doların 23 Eylül’de kırılacağını söyledi ve şu değerlendirmeyi yapıp ikazda bulundular.

Evren İhtilal Zelyut şu açıklamada bulundu:

ABD’de enflasyon bilgileri geldi, bu dolar ve TL üzerinde çok kıymetli rol oynayacak. Enflasyon yüzde 8.3 geldi ağustos ayında ABD’de Beklenti yüzde 8.1’di. Aylık enflasyon 8.5’ten 8.3’e düştü. Dolar TL neden problemli bir periyoda girecek 23 Eylül’den sonra. Neden?

‘FİYAT ARTIŞI GENELE YAYILDI’

Fiyatlardaki artışın mevcut düzeylere yapışıp genele yayıldığını görüyoruz. Enflasyondaki düşüşün sebebi ise akaryakıt fiyatlarındaki yüzde 10’luk gerileme… ABD’de yüzde 10’luk akaryakıt fiyatlarının düşüşü enflasyonu düşürdü. Stratejik rezervleri satmasıyla ve Joe Biden’in OPEC’e baskıları yüzünden akaryakıt fiyatları düştü. Ancak önümüzdeki devirde ABD, stratejik petrol rezervlerini yerine koyduğu vakit petrol fiyatlarında 100 dolarları göreceğiz. Bu dönüp ABD enflasyonunu vuracak. O da dolar endeksini ve tahvilleri bu da dönüp dolar /TL’yi vuracak. Eylül sonu toplantısı dolar için bir kırılma toplantısı olacaktır.

‘DOLAR VE TAHVİLLER ÜSTE GİDECEK’

Fed’in 75 puan yerine 100 baz puanlık bir artış yapacağına inanıyorum. Salgın periyotta basılan paraları geri çekme takvimi daha da erkene çekilecek ve daha fazla para çekilecek. Dolar endeksi ve tahviller daha üste gidecek, Türkiye’de de dolar yukarıyı gerçek hareket edecek. Eylül sonu dolarda bir kırılma noktası olacak.

Remzi Özdemir ise şunları söyledi:

ABD olayını evet yeterli okudun. ABD’de bir düzgünleşme yok. Hayır. Akaryakıtta indirim OPEC üstündeki baskı ve rezervlerin kullanılmasıyla oldu. Bu da enflasyona yansıdı. Ancak artık ABD, OPEC üzerinde baskı kuramayacak, stratejik rezervle bu işi kurtaramayacak. ABD, dolar sopasına daha sıkı yönelecek. ABD kendisini kurtarmaya çalışacak ve faiz silahına yönelecek.

‘EKONOMİLER ALLAK BULLAK OLUR’

ABD’de 75 baz puanlık faiz artışı beklentisi 20 gün evvel yüzde 30-35’ti. Şu anda 75 baz puan artışı beklentisi yüzde 100, lakin 100 baz puanlık faiz artışı beklentisi ise yüzde 8’den yüzde 38’e çıkmış durumda. Yani analistler artık 1 puanlık artış bekliyor Fed’den. Fakat artık 50’lik baz puan bitti, 75 ve 100 baz puanlık beklentiler var. Bu beklentinin gerçekleşmesi hele 100 baz puan olması gelişmekte olan ülkeleri bırak Avrupa’da taş üstünde taş bırakmamak. Ekonomiler allak bullak olur. Borsalar allak bullak olur ve en kıymetlisi lokal para üniteleri darmadağın olur. Türkiye, Fed tarafını hakikat okumuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir