HDP’de İmralı için yeni girişim hazırlığı: 21 aydır haber alınamıyor, sağlığından endişe ediyoruz

HDP’li milletvekilleri ile eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Abdullah Öcalan’la görüşme taleplerine hala karşılık verilmezken, HDP idaresi de harekete geçmeye hazırlanıyor. HDP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında Abdullah Öcalan’dan 21 aydır haber alınamadığına dikkat çekilerek, bu hususta Adalet Bakanlığına yönelik yeni teşebbüslerde bulunma kararı alındı. Atılacak adımların ayrıntılarını HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’ın Salı günü açıklaması bekleniyor. 

MYK’da “sağlığından telaş ediyoruz” değerlendirmesi

HDP MYK, dün HDP eş Genel Liderleri Mithat Sancar ve Pervin Puldan öncülüğünde toplandı. Yaklaşık 6 saat süren toplantıda AKP’nin başörtüsüne yönelik anayasa değişiklik teklifi tartışıldı. MYK’da ayrıyeten Abdullah Öcalan’a uygulanan görüş yasağı ile HDP’li milletvekilleri ve Selahattin Demirtaş’ın Öcalan’la görüşme talebine şimdi cevap verilmemiş olması da değerlendirildi. MYK üyeleri, Öcalan’dan 21 aydır haber alınamadığına dikkat çekti. Öte yandan toplantıda Avrupa genelinde cezaevi ve tutukluluk şartlarını incelemekle yükümlü Avrupa Azap ve Berbat Muameleyi Tedbire Komitesi’nin İmralı ziyaretinde Öcalan’ın görüşmeye çıkmamış olması da gündeme geldi. Öcalan’ın sıhhat durumundan ötürü duyulan kaygı de lisana getirilirken, bu konuda parti olarak yeni adımlar atılmasına yönelik bir karar da alındı. Buna nazaran, HDP idaresi kurumsal olarak bu hafta içerisinde Adalet Bakanlığına yönelik yeni teşebbüslerde bulunacak. Atılacak adımların ayrıntılarını ise HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’ın Salı günü açıklaması bekleniyor. 

Bakanlık, müracaatlara karşılık vermedi

Selahattin Demirtaş, Öcalan ile SEGBİS yoluyla görüşmek için 30 Kasım’da avukatları aracılığıyla Adalet Bakanlığı’na başvurmuştu. Demirtaş’ın müracaat dilekçesinde, “İmralı Cezaevi’nde Abdullah Öcalan’a uygulanan tecrit de bu kaotik ortamı beslemekte, tansiyonu giderek tırmandırmaktadır” kelamlarına yer verilmişti. HDP Eş Genel Liderleri Pervin Buldan ve Mithat Sancar ile Parti Sözcüsü Ebru Günay ve partinin MYK Üyesi ve Abdullah Öcalan’ın yeğeni Ömer Öcalan da İmralı’yı ziyaret etme talebiyle 20 Ekim’de Adalet Bakanlığına müracaatta bulunmuştu. Fakat bu müracaatların hiçbirine şimdi bir cevap verilmedi. 

“AKP’nin teklifi bir seçim oyunu”

Bu ortada MYK toplantısında AKP’nin başörtüsüne anayasal garanti sağlanmasını öngören ve evlilik kurumunu düzenleyen anayasa değişiklik teklifi de gündeme geldi. AKP’nin teklifine yönelik ilkesel duruşlarını daha evvel açıkladıklarını hatırlatan üst seviye bir yetkili, “Partimizin tavrını açıklamadan evvel bu hususta başta bayan örgütleri olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşların da görüşlerini alacağız” dedi. Temel hak ve özgürlüklerin referanduma sunulmasına ilkesel olarak karşı olduklarını kaydeden yetkili, “Toplumsal kesitlerle bu mevzuyu tartışacağız. Fakat özü itibariyle tasvip edeceğimiz bir mevzu değil, zira biz demokratik ve özgürlükçü bir anayasadan yanayız” dedi. AKP’nin teklifini ‘bir seçim oyunu’ olarak gördüklerini de vurgulayan yetkili, “Biz bu oyunda yokuz üzere bir hal gelişebilir” değerlendirmesinde bulundu. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir