İngiltere Başbakanı Sunak ilk konuşmasını yaptı: İstikrar mesajı verdi

İngiltere’de 20 Ekim’de iktidardaki Muhafazakar Parti liderliğinden istifa eden Liz Truss’ın ardından parti içerisinde başlayan liderlik yarışını kazanarak ülkenin yeni başbakanı olan Sunak, birinci konuşmasını yaptı.

Sunak, konuşmasının başında, inanılmaz sıkıntı şartlar altında ülkeye yaptığı hizmetlerden dolayı Truss’a teşekkür etti.

Muhafazakar Parti milletvekillerinin dayanağını alarak, partinin yeni lideri seçilmekten büyük onur duyduğunu dile getiren Sunak, partisi ve ülkesine hizmet edecek olmanın hayatının en büyük ayrıcalığı olduğunu söyledi.

Sunak, İngiltere’nin büyük bir ülke olduğunu ve bu ülkeye çok şey borçlu olduğunu belirterek, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Ancak, derin bir ekonomik zorlukla karşı karşıya olduğumuza kuşku yok. Artık istikrara ve birliğe gereksinimimiz var. Partimizi ve ülkemizi bir ortaya getirmeyi en büyük önceliğim yapacağım. Zira karşılaştığımız zorlukların üstesinden gelmenin ve çocuklarımız ve torunlarımız için daha güzel, daha müreffeh bir gelecek inşa etmenin tek yolu bu. Size dürüstlük ve alçakgönüllülükle hizmet edeceğime ve İngiliz halkına hizmet etmek için her gün çalışacağıma kelam veriyorum.”

Sunak, İngiltere Hükümdarı 3. Charles’tan hükümeti kurma misyonunu devralacak ve böylece resmen İngiltere’nin yeni başbakanı olacak.

İNGİLTERE’DE BİR BİRİNCİ OLARAK TARİHE GEÇTİ 

İngiltere’de 20 Ekim’de parti liderliğinden istifa eden Truss’ın yerini almak için çaba veren eski Maliye Bakanı Sunak ve Muhafazakar Partinin Meclis Grup Başkanı Penny Mordount arasındaki liderlik yarışını Sunak kazandı.

Rakibi Mordount, son dakika liderlik yarışından çekildiğini açıkladı ve Sunak’a takviyesinin tam olduğunu duyurdu.

Böylelikle, Muhafazakar Partinin tek adayı Rishi Sunak, doğrudan partinin yeni lideri ve aynı zamanda ülkenin de yeni başbakanı oldu.

Hint asıllı Sunak, ülkenin etnik azınlıktan gelen birinci başbakanı olarak da tarihe geçti.

Sunak, eski İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın 7 Temmuz’da parti liderliğinden istifasının akabinde başlayan liderlik yarışında da adaylığını koymuş ama oylama sonucu Liz Truss karşısında mağlubiyete uğramıştı.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir