Tayvan’da tansiyon yine yükseldi

Tayvan Savunma Bakanlığı, dün akşamdan bugün sabah saatlerine dek Ada etrafında Çin’e ilişkin 71 askeri hava aracı ve 7 savaş gemisinin görüldüğünü bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, 18 J-16, 12 J-11, 10 J-10 ve 6 SU-30 savaş uçağı ile “CH-4” tipi bir askeri dronun, Tayvan Boğazı’nda tarafların tesir alanlarını sınırladığı varsayılan hava ve deniz sınırını geçtiği, 1 Y-8 ASW denizaltısavar uçak, 1 Y-8 taktik elektronik keşif uçağı, 1 KJ-500 havadan erken ikaz uçağı ile “WZ-7” tipi askeri dronun ise Tayvan’ın “Hava Savunma Tanımlama Bölgesi (ADIZ)” ilan ettiği yerin güneybatısına uçtuğu belirtildi.

Yerel saatle 06.00 (TSİ 01.00) prestijiyle 71 savaş uçağı ve 7 savaş gemisinin ada etrafında görüldüğü tabir edilen açıklamada, hava ve deniz araçlarının elektronik takip vasıtaları, devriye uçakları, gemiler ve yer füze sistemleriyle izlendiği kaydedildi. Uçuşlar ve seyir faaliyeti, Çin ordusunun dün “Tayvan ile ABD’nin artan bâtın yakınlaşmasına karşı” ada etrafında askeri tatbikat yaptığını bildirmesinin akabinde geldi.

ÇİN: ABD’YLE YAKINLAŞMAYA YANIT

Çin Halk Kurtuluş Ordusu Batı Cephesi Komutanlığından yapılan açıklamada, “Tayvan etrafında kuvvetler ortası müşterek acil durum devriyesi ve hücum ateş talimi faaliyeti yürütüldüğü”, tatbikatın “ABD ile Tayvan adası ortasında artan bâtın yakınlaşmaya karşılık olduğu” belirtilmişti.

Tatbikatın, ABD’de 2023 Ulusal Savunma Yetki Yasası’nın 23 Aralık’ta Lider Joe Biden’ın imzalamasıyla yürürlüğe girmesinin akabinde yapılması dikkati çekti. 2023 mali yılı için savunma harcamalarını gerekçelendiren maddede, Çin’in çok boyutlu tehditlerine dair kararların yanı sıra Tayvan’ın kendi savunmasını güçlendirmesine dayanak için 5 yılda 10 milyar dolara kadar askeri yardım sağlanmasını öngören düzenleme yer almıştı.

Çin, yasa nedeniyle ABD’yi protesto etmiş, Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada yasanın “tek Çin” prensibini ihlal ettiği belirtilerek, “Tayvan, Çin’in Tayvanı’dır. Çin’in iç işlerine hiçbir dış müdahale kabul edilemez.” sözüne yer verilmişti.

ABD’nin önceki Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin ağustos başındaki ziyareti, iki ülke ve Tayvan Boğazı’nın iki yakası ortasında büyük tansiyona yol açmıştı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir