Üniversitelerde ‘harç ücreti’ düzenlemesi

Buna nazaran örgün eğitim saatlerinin dışında kalan müddetlerde yani çoğunlukla akşam saatlerinde tahsil gören ikinci öğretimlerin ödediği tahsil fiyatlarında yüzde 63,72’lük artışa gidildi. Birinci öğretimde öğrenim süresini aşmayanlar, yani okulu uzatmayanlar geçen yıl olduğu üzere bu yıl da harç fiyatı ödemeyecek.

EN YÜKSEK FİYAT PİLOTAJ’DA
Üniversite öğrencilerinin, tahsil fiyatlarıyla ilgili açıklanan karar beraberinde pek çok değişiklik getirdi. İkinci öğretimlerin ödeyeceği tahsil fiyatları artırıldı. Buna nazaran ikinci öğretimlerde en yüksek tahsil fiyatı 11 bin 368 lira ile Havacılık ve Uzay Bilimleri, sivil havacılık ile pilotaj öğrencileri için oldu. 2 bin 49 lira olan en düşük harç fiyatı ise Maliye, Turizm Otelcilik, Sıhhat Hizmetleri, Adalet, Ulaştırma, Besin ve Tarım kısımlarında eğitim veren Meslek Yüksekokulu öğrencileri için belirlendi. Karara nazaran Açık ve Uzaktan Öğretim Fakültesi’ne (AUÖF) kayıtlı öğrencilerden açık öğretim programına kayıtlı olanlar tekrar tahsil fiyatı ödemeyecek. Uzaktan öğretim programına kayıtlı olanlar bin 907 lira ödeyecek.

KARAR YANLIŞ ANLAŞILDI
Karar Resmi Gazete’de yayımlanmasının akabinde toplumsal medyada yankı buldu. Ancak Yükseköğretim Kurulu (YÖK) yetkilileri, kararın yanlış anlaşıldığını, birinci öğretimler için 2012’de kaldırılan tahsil fiyatının geri getirildiği formundaki yorumların yanlışsız olmadığını belirtti. İlgili unsura nazaran birinci öğretimde tahsil müddetini aşmayan öğrencilerin ödemesi gereken fiyatlar geçen yıl olduğu üzere devlet tarafından karşılanmaya devam edilecek.
Resmî Gazete’de birinci öğretimlerle ilgili kararı kapsayan ve geçen yılki mevzuatta da birebir halde yer alan husus şöyle; “2023-2024 Eğitim-Öğretim yılında tahsiline devam eden yahut yeni kayıt yaptıracak birinci öğretim ve açık öğretim öğrencilerinden öğrenci katkı hissesi alınmaz. Bu öğrencilerden alınması gereken öğrenci katkı hissesi fiyatları, devlet tarafından karşılanır.”

UZAKTAN VE İKİNCİ ÖĞRETİM HARÇLARI
Düzenlemeye nazaran üniversitelerin uzaktan yahut ikinci öğretimlerine kayıtlı öğrencilerin ödeyeceği tahsil fiyatları şöyle,
• Pilotaj: 11 bin 368
• Veterinerlik: 5 bin 683
• Bilgisayar: 4 bin 70
• İnşaat: 4 bin 70
• Mimarlık: 4 bin 70
• Fen Edebiyat: 3 bin 411
• Hukuk: 3 bin 76
• İktisat: 3 bin 76
• İşletme: 3 bin 76
• Uzaktan öğretim programı: 1907

YABANCI ÖĞRENCİLERDE FİYAT ORANI ARTTI
Yeni düzenlemeyle birlikte yurt dışından öğrenci kabul kontenjanları kapsamında kayıt yaptıracak öğrenciler için tahsil fiyatı oranlarında da artış yapıldı. Geçen yılki mevzuata nazaran; yurt dışından gelen öğrenciler cari hizmet bedelinin 1 buçuk katından az olmayacak biçimde tahsil fiyatı ödüyorlardı. Yeni kararla birlikte bu oran artırıldı ve ilgili unsurda; “yeni kayıt yaptıracak öğrenciler cari hizmet maliyetinin iki katından az olmamak üzere tahsil fiyatı ödeyecekler” biçiminde düzenlendi. Geçen yıl ve daha evvelki yıllarda kayıt yaptıran öğrencilerin hakları ise devam ediyor.

KARDEŞ İNDİRİMİ DÜZENLEMESİ
Yurt dışından öğrenci kabul kontenjanları kapsamında yeni kayıt yaptıracak öğrencilerden ailesi ve kendisi Türkiye’de oturma müsaadesi alanlar için kardeş indirimi getirildi. Kardeşlerin her biri için ödeyecekleri tahsil fiyatlarından en az yüzde 25 indirim yapılacak. Bu oran üniversitelerin alacakları karar doğrultusunda daha fazla da olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir