Yılmaz ve Şimşek Katar Emiri el sani ile görüştü

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek ile Katar’a gerçekleştirdiğimiz çalışma ziyaretinde, Katar Buyruğu Pir Tamim bin Hamad El Sani ile görüştük. İkili ve heyetler ortası yapılan verimli görüşmelerde, iki ülke bağlantıları ve ekonomik işbirliği imkânlarını ele aldık. Diplomatik ilgilerimizin 50’nci yılını kutladığımız bu yıl içinde, Yüksek Stratejik Komite toplantılarının 9’uncusunu gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Şimdiye kadar gerçekleştirilen 8 Yüksek Stratejik Komite toplantısında toplam 95 muahede imzaladık” dedi.

SAVUNMA VE ENERJİ

Yılmaz, ayrıyeten, “Gerçekleştirdiğimiz ziyaretimizde ele aldığımız yeni projelerin yanı sıra, bilhassa savunma sanayi ve güç alanlarında iş birliğimizi derinleştirmeyi hedefliyoruz. İki ülke ortasındaki münasebetlerin geliştirilmesi ve ortak çıkarlarımızın güçlendirilmesi ismine atılan adımlar, gelecekte daha da olumlu sonuçlar doğuracaktır. Katar ile Türkiye ortasındaki stratejik işbirliği, bölgesel istikrar ve ekonomik kalkınmaya katkı sağlamaya devam edecek. İki ülke ortasındaki dostluk ve iş birliği, tüm alanlardaki ilgilerimizin daha da ilerlemesini sağlayacaktır. Misafirperverlikleri için başta Buyruk Pir Temim bin Hamad El Sani olmak üzere Katar Devleti yetkililerine şükranlarımı sunuyorum” sözlerini kullandı.

Mehmet Şimşek

‘KALICI BOZULMALARA GEÇİT VERMEYECEĞİZ’

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kamu maliyesi göstergelerinde kalıcı bozulmalara geçit vermeyeceklerini kaydetti. Şimşek Twitter’dan yaptığı açıklamada, sarsıntı kaynaklı harcamaların 761.7 milyar liraya ulaşmasını beklediklerini söyledi ve “Yaklaşık bir yılda 319 bin konutu dteslim etmeyi planlıyoruz” dedi ve kelamlarını şöyle sürdürdü:“Bütçe açığını denetim altına alarak mali disiplini tekrar tesis etmek suretiyle kamu maliyesi göstergelerinde kalıcı bozulmalara geçit vermeyeceğiz. Para siyaseti ile maliye siyaseti ortasındaki ahengi pekiştirerek TCMB’nin enflasyonla çabasına dayanak vereceğiz. Ülkemizin risk primini de düşüreceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir